Endokrinologija
April 9, 2025
Redovan pregled štitne žlezde igra ključnu ulogu u prepoznavanju i dijagnostikovanju problema sa njenim radom. Štitna žlezda je odgovorna za regulaciju metabolizma, energije i mnogih telesnih funkcija, a hormoni štitne žlezde utiču na gotovo svaki organ u telu.
U poliklinici Human se rade skoro sve vrste pregleda štitne žlezde u Nišu, uključujući:
Štitna ili tiroidna žlezda je najveća endokrina žlezda u ljudskom telu. Leptirastog je oblika, nalazi se na prednjoj strani vrata i proizvodi hormone koji kontrolišu metabolizam, telesnu temperaturu i energiju.
Kako bi se ustanovilo zdravstveno stanje štitne žlezde pacijenta, procedura dijagnoze obuhvata sledeće tri stvari:
Pregled lekara specijaliste podrazumeva upoznavanje sa anamnezom pacijenta, uvid u simptome i opipavanje štitne žlezde. Ukoliko lekar, odnosno endokrinolog, sumnja na oboljenje štitne žlezde, uputiće pacijenta na potrebne laboratorijske analize, kao i na ultrazvuk štitne žlezde.
Ukoliko smatrate da vam je potreban pregled endokrinologa - molimo Vas, ne čekajte već zakažite pregled u poliklinici Human kod nekog od naših endokrinologa.
Ultrazvučnim pregledom štitne žlezde dobijamo sliku, odnosno snimak rada štitne žlezde upotrebom aparata sonde i računara preko kojeg lekar prati rad vaše štitne žlezde u trenutku snimanja. Ultrazvučni pregledi nijednog tipa vas ne izlažu zračenju.
Laboratorijske analize hormona štitne žlezde pružaju detaljniji uvid u stanje pacijenta i olakšavaju dijagnostiku, najčešće podrazumevajući analizu hormona TSH, T4, T3, i Kalcitonina.
Neki od faktora rizika za nastanak poremećaja u radu štitne žlezde su:
Najčešći simptomi poremećaja u radu štitne žlezde ukazuju na usporenu funkciju štitne žlezde(hipotireoza) ili na ubrzanu funkciju rada štitne žlezde(hipertireoza).
Ukoliko osećate neku od sledećih kombinacija simptoma, a naročito u radu metabolizma, ne bi Vam bilo na odmet uraditi analizu hormona štitne žlezde.
Kod pojave hipertireoidizma, štitna žlezda proizvodi previše hormona, što dovodi do ubrzanog metabolizma i simptoma poput ubrzanog pulsa, nervoze, drhtanja, znojenja, nesanice, i gubitka telesne težine.
Sa druge strane, kod pojave hipotireoidizma, štitna žlezda proizvodi nedovoljno hormona za normalno funkcionisanje metabolizma, čijim usporavanjem izaziva hroničan umor, depresiju, dodavanje kilaže, i osećaj hladnoće.
Povezane stranice
Specijalista interne medicine - endokrinolog
Endokrinologija
Poliklinika Humano Niš